Odměny II

Před časem jsem zveřejnil tabulku s výší odměn za předchozích ministrů vnitra. Najdete ji stále v rubrice Interpelace. Kritizovali jsme je všichni, ještě není znám výsledek prošetření inspekcí, Radka Johna šlechtí, že jejich vyplácení prošetřit alespoň dal. Jeho údiv, když jsem s ním o jejich výši mluvil byl doufám upřímný. stejně jako můj. Dnes se dočítám v tisku zde a zde, že totéž se děje i nyní.

Pokud jsou naznačovaná sdělení v tisku pravdivá, pak je to ještě nemravnější situace, než kterou jsme zažívali u předchozí vlády. Uměli jsme od 1.1.2011 snížit sociální dávky, včetně mateřské a porodného, snížit platy hasičům, policistům, problémy mají lékaři, snížili jsme si platy i sami sobě, ale nejsme schopni redukovat plat a mravně odměňovat nejvyšší vrstvy státních úředníků. Nejsme schopni pojmenovat a určit strop odměn a platů u pracovníků v řídících strukturách polostátních firem (ČD, ČEZ, Lesy ČR atp.), z nichž některé jsou dokonce ve ztrátě a jiné "trpí" při monopolním postavení na trhu.

Pokud tedy stavíme na odiv kvartální odměny ve výši 250 000 Kč a výše (samozřejmě k tabulkovému platu), pak jste páni ministři plivli do tváře všem policistům, hasičům, matkám, sociálně potřebným, ale i poslancům - ti všichni část svého platu obětovali. Sami své oblíbené odměňujete vesele nekontrolovatelně dál. V této situaci se odměny na Ministerstvu vnitra, Ministerstvu obrany a dalších nejen musí zveřejnit, ale neměly být v neuvěřitelně astronomických výškách. Tento stát na to nemá. Nebo těmi škrty šetříme na tohle? 

 

A dodávám. Ztotožňuji se s názorem Petra Havlíka, který byl dnes zveřejněn na jeho blogu zde.