Otevřený dopis Vítu Bártovi a poslancům Věcí veřejných

Vážený pane Bárto, vážený pane předsedo Johne, vážené bývalé i současné poslankyně, vážení bývalí i současní poslanci Věcí veřejných. Obracím se na vás, abych Vám připomněl počátek vaší politické kariéry a příslib, který učinilo vedení vaší strany vůči svým potenciálním voličům.

Koncem roku 2009 jsme začali spolupracovat. Prvním mým úkolem bylo nalézt mezi lidmi co největší skupiny voličů, které by bylo možné získat jako voliče vaše. Takové skupiny voličů jsem našel a vysvětlil vám, kdo jsou, co chtějí a jak je získat na vaši stranu.

V tu dobu jsem Vám, pane Bárto, a nejužšímu vedení položil klíčovou otázku:

Chcete prosazovat politiku a program, který je nejbližší vašim názorům? Nebo jste schopni bojovat za zájmy a ve prospěch těchto voličů, prosazovat program jim ušitý na míru jako profesionální politici bez ohledu na své vlastní postoje? Chcete hájit tyto lidi, sloužit jim?

Odpověděli jste, že chcete hájit potřeby a klíčová řešení pro určené skupiny voličů. Že dokážete bojovat za jejich zájmy.

Dali jsme se do práce a promyšlenou strategií, navzdory kampani protivníků kolem nemanželské dcery Radka Johna, ORA Printu, předražené kuchařky a vazeb na ABL se podařilo získat neuvěřitelných 10,88% hlasů, 24 poslaneckých mandátů a 4 ministerská křesla včetně vnitra a místopředsedy vlády.

Velmi rychle po vítězném květnu jste ale zapomněli na své voliče, na jejich zájmy, potřeby a práva, na to, co jste jim slíbili. Příliš jste se zaměřili na získání mocenského vlivu zejména na vnitru a volič šel stranou. Nestačily Vám signály o odlivu voličů, zejména těch, jejichž zájmy jste měli hájit.

Ani další pokus hájit zájmy vašich voličů alespoň v rámci důchodové reformy nevyšel. Příliš brzo jste se dostávali pod tlak zejména TOP09, příliš rychle, ochotně a brzo jste opouštěli pozice a principy, které měly být základem skutečné reformy důchodového systému. Díky těmto ústupkům v DPH i v důchodové reformě jsem si připadal jako poslední obhájce zájmů nejen vašich voličů, ale i voličů ODS a TOP09. Ani jedna strana neměla v programu takové řešení důchodové reformy a DPH, jaké prosazoval ministr Drábek. A k prosazení takové reformy vůbec neměli mandát. Načasování uveřejnění závěrečné zprávy Bezděkovy komise až těsně po volbách nemohlo legalizovat tento přístup k reformě důchodů.

Vážený pane Bárto, vážené poslankyně a poslanci, apeluji na vás, abyste respektovali svůj závazek hájit zájmy těch, kteří vás svým hlasem pověřili podílem na správě této země. Nemá smysl se zabývat aférami, které zmítají stranou Věci veřejné, podstatné je teď svědomí každého jednotlivého poslance a uvědomění si odpovědnosti vůči svým voličům. Pokud už jste nedokázali využít své pozice a vlivu ke společnému koaličnímu vypracování smysluplných reforem, využijte zbytku svých sil alespoň na to, abyste zabránili reformám špatným, namířeným proti lidem této země, proti vašim voličům. Tuto odpovědnost jste na sebe vzali, tím jste svým voličům povinni.

Žádám vás, a věřím, že i jejich jménem, abyste zabránili oslabení průběžného pilíře a vzniku nesmyslného II. pilíře důchodového systému.

Žádám vás, abyste zabránili bezdůvodnému zvýšení DPH, ať už na 14% a 20% nebo sjednocení na 17,5%.

Žádám vás, abyste zabránili asociální daňové reformě ministra Kalouska, jejímž hlavním cílem je snížit reálné mzdy a v době deficitu státních financí přilepšit zaměstnavatelům desítkami miliard.

Žádám Vás, abyste zabránili dalším asociálním záměrům ministrů za TOP09, které těžce dopadají na naše invalidní spoluobčany, na nevyléčitelně nemocné a jejich rodiny.

Žádám Vás, abyste se nyní, kdy už nemáte co ztratit, ze všech sil zasadili o omezení korupce a vykrádání veřejných peněz na všech úrovních státní správy i samosprávy.

Prosím Vás, abyste neopouštěli své voliče, abych se nemusel stydět, že jsem Vám pomohl do sněmovny.

Pavel Rusý 17.5.2011

 

20.5.2011 vydal tento článek na BL:

Velká malá a malá velká důchodová reforma – obě špatně http://www.blisty.cz/art/58658.html