Rozhovor, který možná ani nevyjde, kdo ví

Křivdil jsem PL vyšlo zde.

Z nových nahrávek, uveřejněných na YouTube.com, může vyplývat i fakt, že pro Věci veřejné je milion korun nejnižší početní jednotkou. Pociťoval jste podobný komfort i vy, například během volební kampaně nebo z akcí konaných v rámci partaje?
Od strany jsem nic nedostal, byl jsem na nevolitelném místě, investoval jsem sám cestami po náměstích. Později bylo zřejmé, že peníze jsou i nejsou problém. Vytvořil se analytický tým, posílilo PR.  Ale na druhou stranu byla snaha prostředky na činnost, kterou mají poslanci od Sněmovny, tunelovat. Někteří přistoupili na to, že prostředky na expertné jim fakturovaly osoby, určené stranou. To co jsem slyšel v nahrávce je realita po komunálních volbách na podzim. Tam byl v účetnictví velký zmatek, kritika zazněla i na klubu.
Radek John v rámci nedělních OVM uvedl, že jde prakticky o dehonestující kampaň. Důvodem má být snaha poškodit stranu, která se snaží bojovat s korupcí. Vnímáte to podobně?
RJ je novinář. Moc dobře ví, že kdyby se nechoval tak jak se chová, neměli by novináři co psát. Moje první sms, kterou jsem mu poslal zněla.  „Proboha začni se chovat jako předseda.“ Ani neodpověděl. Kampaň to je, ale plně zaviněná chováním Víta Bárty, za sekundování Radka Johna. Kdyby neříkali něco jiného na stranických poradách a něco jiného do sdělovacích prostředků, nezamotali by se do lží. Lže jak vidno i Kateřina Klasnová. Veřejně prohlašuje jak chce za předsedu Johna, na poradě cynicky mluví o jeho roli loutky. A přemlouvá VB, aby kandidoval. No není to schizofrenie? Jak jim pak chcete věřit další výroky?
Pokud byste nebyl politik, jakými prostředky byste reagoval na současné dění?
Nebudu se divit, když lidé nebudou věřit vůbec  ničemu a nikomu. Malé strany, se sebečistějšími úmysly, to budou mít po tom, co předvedla ABL velmi těžké. Myslím, že demonstrace 21.5. nebude zanedbatelná. Kdyby ve Francii Parlament schválil odchod do důvodu v 70ti letech, hoří Paříž. Nechci, aby moje děti chodily do práce o holi.  
Hodně se v souvislosti s VV hovoří o penězích v hotovosti. Poslanec Babák měl přinést půl milionu v igelitce, podobné částky "cash" předával, údajně jako půjčku, také Vít Bárta. Byl jste někdy v minulosti svědkem dalších podobných činností?
Svědkem jsem nebyl.
S každou novou nahrávkou, která se ocitne na veřejnosti, klesá důvěra v politiku a roste znechucení směrem k ní. Kde by to podle vašeho soudu mohlo skončit?
Je otázkou, co Češi a Moravané vydrží. Může to skončit defenestrací. Do toho důchodová reforma s privatizací toho posledního, důchodového fondu. Politici by si měli uvědomit, že jsou ve funkcích v zájmu lidu, ne PPF a dalších finančních skupin. Reformy jsou předkládány v asociální podobě.  Bohužel. Přitom VV slibovali nejprve ucpat penězovody, přemrštěné ceny zakázek, umravnit nesmyslné odměny a jejich ministři pak udělali totéž – viiz Dobeš na MŠMT a John na MV. Bárta na MD nebyl o nic lepší. Vyhodil spoustu úředníků, aby je pouze nahradil svými. Náměstků tam v době jeho odchodu bylo stejně nebo víc jak u jeho předchůdce.  Souběžně se přitom chlubil kolik ušetřil. Generáloní ředitel ČD, firmy dotované státem, která je ve ztrátě má stále plat přes 500 000,- Kč měsíčně. Diskusi na toto téma jsem několikrát na klubu otevíral. Marně. Na tyto posty se dosadili jen lidé Víta Bárty. ČD Cargo, SŽDC atd. Neměli odvahu to změnit. Odvahu našli jen na snížení porodného, zvýšení DPH i na potraviny a knihy. Věděl jsem, že u důchodové a zdravotní reformy dojde k hlavnímu střetu mezi mnou a VV. Odešel jsem jen o trochu dřív.
Víte něco o vztazích Víta Bárta a prezidenta Klause? Druhý jmenovaný řekl, že je tato vazba zbytečně démonizována, první se vyjádřil v tom smyslu, že prezidenta vložil do svých úst po několika deci alkoholu…
Slyšel jsem podobné věty od Víta Bárty i ve střízlivém stavu. Alkohol je bohapustá výmluva. Opakovaně se mne lidé ptají, co má ABL na prezidenta a zda jej také nevydírají. Chování prezidenta nebylo standardní, nerozuměl jsem mu.
Z aktuálních nahrávek vyplývá, že drtivá část lidí uvnitř VV nehraje prakticky žádnou roli. Výrazní členové partaje hovoří o předsedovi Johnovi, poslancích Babákovi a Vysloužilovi, jakoby ani nebyli soudní, volení zastupitelé. Jak jste vnímal tyto vztahy vy?
Vztahy uvnitř byly důvodem mého odchodu z klubu. Dominantní postavení měl Vít Bárta od prvního dne, aniž měl jakýkoliv mandát. Dnes ho vnímám jako zbabělce, který vystrkuje před sebe do rizikových pozic jiné a sám je zezadu postrkuje. Strana je díky tomu ve schizofrenním postavení. Nelíbilo se to více lidem. Ale stanovy strany jsou napsány tak, že úzká skupina ovládá celou stranu. Jádro je uzavřené. To je ta nejdůležitější zpráva z nahrávky. Na tyto klíčové porady nejsou lidé vybíráni podle mandátu zespoda, jako je běžné v demokratických stranách, ale pečlivým výběrem vůdce. Ostatní mu předkládají jména a on buď schválí nebo vetuje. Nikdo jiný nerozhodne. Autokracie, nahnědlé struktury. Veřejnosti je nastaven radikálně jiný obraz, než je realita. Stejné to je s obrazem VB. Jekyl a Hyde.
Je uvnitř VV alespoň triumvirát vedení, anebo vše řídí Vít Bárta?
Ne jen Bárta. Oni ti ostatní ani nedostanou informaci, že je třeba něco zásadního rozhodnout. Aby si poslanci mysleli, že něco rozhodují, dostanou na výběr mezi dvěma řešeními. Jedno horší než druhé, ale bez jiné alternativy. Zažil jsem opakovaně. V projevu ve Sněmovně jsem citoval výrok jedné z kandidátek na předsedkyni: „Ti debilové poslanci si myslí, že něco budou rozhodovat?“  Výrok mám potvrzen od dvou zdrojů.
Často se také slyší, že Vít Bárta může mít lidi tam a tam, že toho a toho může ovládat. Víte o někom takovém například ve veřejné správě, kdo by do tohoto soudku mohl spadat?
Bárta byl jako ryba ve vodě v zákulisních jednáních. Myslím, že podrobný stav, kam chobotnice ABL dosáhla zveřejnila MF.
Proč podle vás Radek John tak tlačil na spolupráci s Michalem Morozem? Pro veřejnost je to zcela zanedbatelný úředník, jehož jméno většina voličů ani nezná.
To není věc Radka, ale Víta Bárty. A důvod nechápu. Ptejte se odborářů na PČR. Zaslechl jsem od nich cosi, nemám však potvrzeno.
Kristýna Kočí měla dostat 120 milionů za rozboření Věcí veřejných. Vysocí členové ODS ParlamentnímListům.cz uvedli, že se předseda VV zřejmě zbláznil. Sdílíte tento postoj?
Zbláznil. Na nahrávce mluvila Kočí o založení nové strany, na kterou je třeba tolik peněz. Nechápu, proč by ODS měla zájem zakládat nový konkurenční politický subjekt. Je to úplná blbost.
Jak vidíte budoucnost VV v následujících dnech, týdnech a měsících?
Pro mne osobně je již delší dobu ABL-VV mrtvý projekt. Se sektou nechci mít nic společného. To, že se s tímto problémem neuměli vyrovnat koaliční partneři nechápu. VV byl podvod na kandidátech i voličích. Nevěděli jsme, že kandidujeme za ABL, lidé nevěděli, že volí ABL pod vedením Bárty. Pokud by byly dnes volby a skutečně by VB získal hlasy do Sněmovny, pak ať vládne. Byl skryt, schován za tvář Radka Johna. Nejvíc mne osobně pokořil jeden z voličů prohlášením. „ Pane Huml poprvé v životě jsem nevolil ČSSD, ale kvůli Vám VV. Věřil jsem.“  Musel jsem mu vysvětlit, že i já jsem si myslel, že kandiduji pod předsedou Radkem Johnem, realita byl Vít Bárta faktický vůdce, že jsem věřil programu a je nás jen hrstka, kterým to není jedno. Při každé příležitosti se všem omlouvám. Ne za Kristýnu Kočí, která v sobě našla obrovskou odvahu a podala na vůdce trestní oznámení, ale za nedodržování programu, s kterým jsme oslovovali lidi na náměstích.   
Všechny kauzy kolem VV mohou směřovat ke zlomení stranického vazu. Myslíte, že tedy přijde „finální úder“?
Oni se zničí sami, není třeba žádných úderů. 

Zveřejněno 16.5.2011