Jízda protisměrem po dálnici a činnost policie

Odpověď na níže položený dotaz dorazil 4.7.2011 a najdete jej zde.

Interpelace ministrovi vnitra

Vážený pane ministře,      

            Dne 28.5.2011 projel při sebevražedném pokusu řidič osobního auta trasu Liberec – Praha protisměrem silnice dálničního typu. Výsledkem je řada nehod a jen zázrakem nebyl nikdo vážněji zraněn nebo usmrcen.  Policie ČR po dobu mnoha desítek minut nechala provoz bez jakéhokoliv omezení. Chování řidiče je správně hodnoceno jako obecné ohrožení. S ohledem na takto nebezpečné jednání však vyvstávají otázky i nad postupem policie. Žádám o odpovědi na následující otázky:

  1. 1.   Kolik bylo telefonátů občanů na linku 158, nebo 112  na operačních střediscích Severočeského, Středočeského, případně Východočeského kraje a Praha – prosím strukturovat podle časů a obsahu informace.
  2. 2.   Jaká byla reakce operačních důstojníků –  zajímá mne informační tok a pokyny které vydávali zasahujícím policistům a kterým
  3. 3.   Kdy a jaké pokyny, zda-li vůbec, byly vydány policistům Obvodních oddělení na trase – Turnov, Mnichovo Hradiště, Mladá Boleslav, Benátky nad Jizerou, Brandýs nad Labem, Praha. Kdy a jaký pokyn a od koho dorazil.

            Pokud se potvrdí podezření, že operační středisko, respektive velící důstojník nevydal pokyn k zastavení provozu v protisměru,  oznámení  řady občanů využil pouze k tomu, aby za pachatelem vyslal jednu hlídku dopravní policie, která neměla šanci zasáhnout a tím považoval věc za vyřízenou, považujte tuto interpelaci za trestní oznámení na neznámého pachatele, policistu ve službě pro trestný čin podle § 330 tr.z.

            Vážený pane ministře. Dnes a denně se po dálnicích pohybují tisíce řidičů, kteří mají právo předpokládat, že Policie ČR udělá v krizové situaci vše, co je v jejích silách, aby nebyl ohrožen jejich život. Došlo k selhání jedinců,  v opakovaném učebnicovém případě, když poučení si bylo možné vzít z případu smrtelné nehody na dálnici D1 z 27.1.2004. Proto nelze tento případ bagatelizovat. Metodika, jak postupovat byla tento rok zpracována a přijata.

Dne 1.6.2011

           

                                               Se srdečným pozdravem Mgr. Stanislav Huml 

Vážený pan

Jan Kubice

Ministr vnitra ČR

 

Na vědomí: Policejní prezident PČR