Kauza Váhaly

 

K níže uvedené interpelaci již dorazila odpověď ministra vnitra Mgr. Radka Johna. Odpověď je uspokojující, zajímavá pro všechny policisty. Text ZDE

11.října jsem interpeloval  ministra vnitra Mgr. Radka Johna:

Vážený pane ministře,
dne 11. října 2010 ke mně do poslanecké kanceláře přišla volička **** ********** s případem Michala Váhaly.
Případ Michala Váhaly:
Případ začal v květnu 2009, kdy si Petr Junek objednal u arménské mafie vraždu svého obchodního partnera Davida Sengera. Junek se dostal do finanční tísně a napůjčoval si desítky milionů. Jeden z jeho věřitelů se dokonce zastřelil před jeho kanceláří. Dalším byl právě Sengera, kterému dlužil 20 milionů. Toho chtěl Junek nechat zneškodnit. Aby nemusel dluh splácet. Mafie si veškeré schůzky s Junkem nahrávala a záznam pak předala policii. Proto na podnikatele vyhlásil šéf ÚOOZ Robert Šlachta akci Junno, ve které jej následně zatkli. Podnikatel před policisty ujížděl do lesa v bílém mercedesu. Když už nemohl pokračovat v cestě, vystoupil a utíkal. Vyšetřovatel ÚOOZ Milan Řečínský dostal na starost Junkovo auto, které zůstalo v lese. Řečínský ovšem místo protokolu o zadržení vozidla vyplnil ,,bezpečnostní  prohlídku“ vozu podle zákona o policii. V takovém případě smí být vozidlo vráceno majiteli a nemusí být odstaveno na policejním parkovišti. Senger předložil policistům doklady a tím je předvědčil, že je vozidlo jeho majetkem. A právě Váhala byl pověřen Řečínským, aby bylo vozidlo předáno Sengerovi. Junek nejdříve nechtěl vypovídat, ale po pár měsících ve vazbě se rozhodl, že poví vše, co ví. Detektiv Váhala je podle něj zkorumpovaný a zařídil, aby Junek přišel o auto, kde měl i luxusní hodinky.
Případ převzala Inspekce Policie ČR a obvinila Váhalu ze zneužití pravomoci veřejného činitele.Ten byl ihned postaven mimo službu. Byl obviněn v týdnu, kdy začalo hlavní líčení v kauze nájemné vraždy. Obhajobu Junka si vzal na starost známý advokát Julius Kramarič a po pár týdnech začal poukazovat na obvinění důležitého svědka, který je podle něj nevěrohodný. Dnes není advokátem Junka a sám je obviněn z podplácení svědků.
Probíhající vyšetřování Váhaly otevírá ruské mafii přístup k  informacím, ať už o bydlišti nebo výpisu z mobilního telefonu. Tím pádem lze zjistit s kým, kdy telefonoval a hlavně kde bydlí on a jeho rodina. Tedy i spojení na případné informátory či kolegy z práce. Váhala se nyní bojí, jak o svůj život, tak i o životy mnohých lidí, kteří s ním byli v kontaktu.
Otázka zní, zda se tím Ministerstvo vnitra ČR zabývá a jak a zda vůbec bude do budoucna chránit identitu policistů proti zločincům? Nelze vyloučit účelové trestní oznámení.
Současně si dovoluji navrhnout možné řešení. Zákonem upravit, že u policistů bude jako bydliště povinně protokolována adresa útvaru, který garantuje doručení i v případě postavení mimo službu,
Mgr. Stanislav Huml
Poslanec PČR