o Sobotkovi, Babišovi i Zemanovi.

ROZHOVOR „Včera prohlašujeme, že Andrej Babiš nemůže být ministr financí, a teď by mohl být na podzim premiérem a mohli bychom ho respektovat,“ vyjadřuje se ironicky poslanec za ČSSD Stanislav Huml. Prý z toho málem dostal osypky a jedná se o takový kolotoč, že netuší, proč by lidé měli volit ČSSD. To už rovnou mohou volit ANO, tvrdí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Posteskl si také, že dlouhou dobu musel poslouchat argumenty pravice o Babišově střetu zájmů; a přitom věděl, že mají pravdu. Voliči se podle něj však stejně nechají nakrmit koblihami. Huml již nebude na kandidátce socdem.

Jak znovu probudit ČSSD a vrátit důvěru v ní voličům?

To je těžká otázka. Chce to asi úplný restart, protože mám pocit, že ČSSD se v posledních několika měsících točí v kruhu. Docela upřímně jsem čekal, že se něco změní na sjezdu a věci, co se v poslední době vyhodnocují jako problém, si strana uvědomí v březnu, kdy byl ještě čas. Vadilo mi, že se v roce 2013 snažili odvolat Sobotku, ale to měli řešit před volbami, nikoliv po volbách. Letos v březnu byla právě ta doba před volbami a oni si v roce 2017 zvolí lídra, který je stahoval dolů a dolů a dolů. Tvrdím, že Sobotka je slušný a pracovitý člověk, trochu nemá charisma, neumí oslovit jasnými a srozumitelnými větami a voličům neumí prodat ani vlastní práci, což je opravdu problém.
Hnutí ANO a Andrej Babiš se do mnoha změn vložilo a bránilo jim, ale když se změny odhlasovaly, prohlásil, že to je jeho zásluha, on na to uvolnil peníze. Celá práce týmu tím spadla pod stůl a někdo jiný slízl smetanu, to je chyba lídra ČSSD.

O jaké změny se jednalo?

Byla toho v průběhu let spousta, ať už sociální věci, zvýšení důchodů, problém kolem zdravotních sester… Spousta, nešlo jen o jednu věc.

Kdo tedy za současný stav sociální demokracie může? Padá to na Sobotkovu hlavu?

To není vina jednoho člověka. Mně přijde, že tento kolektiv lidí nemá sebereflexi. Už po podzimních krajských volbách, které dopadly, jak dopadly, se měli zamyslet a říci pozor, uděláme krok jinam a pokusíme se vygenerovat a postrčit lidi, aby měli odvahu kandidovat. Jediný, kdo kandidoval, byl Tejc, který přednesl proslov, co neměl chybu. Na sjezdu ČSSD ale nedostal hlasy, aby byl místopředsedou, tím se vše zabilo, zabetonovalo. Bylo domluvené, že chlapci nikoho mezi sebe nepustí

Za co byste Bohuslava Sobotku pochválil?

Já mám pocit, že za výsledek této vlády, protože ji opravdu udržel, byl schopen komunikovat s Babišem a ostatníma a z informací, které mám, vím, že to určitě nebylo lehké. Jeho zásluhou se koalice nerozsypala, takže tato vláda jako jedna z mála vydrží čtyři roky.

Já jsem byla na brněnském sjezdu ČSSD, kde Sobotka obhájil svoji pozici lídra a nezněl, jako by se mínil předsednictví před volbami vzdát. Co se od té doby podle vás změnilo?

Evidentně se změnilo to, že z hrůzného výsledku voleb do kraje se v preferencích dostali ještě níž a může se stát, že výsledek v podzimních volbách bude osm procent a ve Sněmovně zůstane polovina poslanců současného stavu. Nastane bratrovražedný boj o každé místo na kandidátce, aby se na ně nedostali lidé, kteří by mohli ohrozit krajské funkcionáře. Průběžně dochází k vyhodnocení a domnívám se, že odhad kolem osmi procent je reálný. Prohráli jsme v kraji volby s ANO v roce 2013 a v roce 2016 pád pokračuje. Pokračuje sestupný trend a nemůže tomu být jinak ani v letošním roce.

Lubomír Zaorálek jako volební lídr ČSSD tvrdí, že strana stále může vyhrát volby. Vy tedy nevěříte v možné vítězství? 

Ani minutu tomu nevěřím. Na druhou stranu bude v pozici vyjednavače a bude se hrát o post vicepremiéra. Udělaly se mi osypky, když jsem zaznamenal, že spolupráce s Babišem by Zaorálkovi nevadila. Včera prohlašujeme, že nemůže být ministr financí, a teď by mohl být premiérem a mohli bychom ho respektovat. To je takový kolotoč, že netuším, proč by lidé měli volit ČSSD. To už rovnou mohou volit ANO. 

Andrej Babiš je ve střetu zájmů od začátku, ale ČSSD to roky v koalici tolerovala. Najednou ministra financí odvolala právě z těchto důvodů. Co se změnilo natolik, že najednou spolupráci odmítli?

Nevědělo se o korunových dluhopisech, Čapím hnízdě… Věděli jsme, že je bohatý člověk, ale neznali jsme jeho minulost. Už tehdy jsem informoval Sobotku, co o Babišovi vím, a varoval jsem ho, aby si dali pozor. Zklamalo mne, že po Čapím hnízdě nebyli schopni reagovat. To byl ten moment, kdy jsme to měli udělat. Macronovi odešli věrní lidé, protože byli v podezření, a my loženou a prokázanou falešnou hru s Čapím hnízdem, což je podvod jako vrata od stodoly, necháme a ponecháme si i ministra financí. Všude jinde v západní kultuře na rozumné úrovni by už dávno musel odejít.
Druhý level jsou korunové dluhopisy, kde se problémy násobí a kde začala být velká nechuť finanční správy, aby vše prošetřila, byť byla vyzývána. Nedovedete si představit, co se dělo na finančním výboru. Co bylo celou dobu nejhorší, že jsem musel poslouchat pravici, ať už Kalouska, či Fialu, a musel jsem si v duchu říkat: Sakra, vždyť mají ti chlapi pravdu, když kritizují střet zájmů.

Proč tedy po Čapím hnízdu nedošlo k odvolání Babiše? Když tvrdíte, že to byla ta pravá chvíle…

Myslíte si, že kdyby tehdy Sobotka přišel za prezidentem Zemanem, že odvolává ministra financí, že by mu vyhověl?

Ne.

Tak vidíte, sama jste si odpověděla. Až po té, co ho k tomu dotlačili zvláštními kroky, kdy už byla situace nemyslitelná a nemohl nic jiného dělat, tak k tomu došlo. Došlo by k tomu samému, co se stalo Klausovi, když chtěl odvolat Dobeše. Opět, co je potřeba si uvědomit, je v jaké pozici se nacházel Sobotka celou dobu. Chování prezidenta vůči premiérovi se odkopalo až při demisi, když ji chtěl podat za celou vládu.

Jak zpětně vnímáte rozhodnutí ČSSD vládnout s Andrejem Babišem? Co to přineslo dobrého a co naopak špatného?

Trvám na tom, že nebylo jiné cesty a vyhnutí. Pozice, do které se ČSSD dostala, vznikla i díky tomu, že tu byl puč deseti lidí v předsednictvu. Chovanec byl v Lánech a tam se v podstatě nic nestalo. Zůstává otázkou, co se dělo potom, když patnáctičlenné předsednictvo chtělo odvolávat Sobotku jako předsedu strany. Komické je, že pro Sobotkův konec hlasoval i Zaorálek i dnes jmenovaný Chovanec. To jsou vztahy, které v politice existují a jsou ve všech stranách.

Obáváte se, že se Češi nechají při volbách nakrmit koblihami, i když „nejsou zdravé tak jako pomeranče“, jak řekl Zaorálek?

Ano. Nechají. A jsem přesvědčen, že ANO půjde nahoru.

Kde se bere ta obliba Andreje Babiše?

Používá jednoduché věty, vyjádření, má charisma, to přiznejme. Babiš je člověk, který umí oslovit jednoduchostí, stručností a srozumitelností spoustu lidí a oni mu prostě věří, protože je bohatý a nepotřebuje krást. Kdyby však byl lidumil, nebyl by miliardářem. On je skutečně produkt minulé doby, protože když se podíváte v devadesátých letech na jeho historii, jak přišel k Agrofertu, až po chování v poslední době jako podnikatele v Čechách, je to jasné. Přibylo poškozených řezníků, zemědělců, jeden podnikatel spáchal sebevraždu. Babiš je predátor a lidé si myslí, že je lidumil. On své charisma umí prodat stejně jako jednoduché myšlenky. Říká, co chtějí voliči slyšet. Před dvěma lety jsem viděl jeho titulky, že by do fabrik potřeboval spoustu lidí i z řad uprchlíků. Když se situace otočila, tak najednou uprchlíky ne. Jde o jeden z příkladů důležitých témat, kdy otočil o sto osmdesát stupňů. 

Ale zrovna ČSSD patří mezi strany, které svoji rétoriku ohledně migrace dost změnily. Proč?

Já jsem názor neměnil ani náhodou. Od začátku vím, že pomáhat lidem v nouzi je třeba, ale není možné bez kontroly přijímat obrovské množství lidí, u nichž nebudeme schopni prověřit, o koho se jedná. Mají v zemi válku a dostávají se do Evropy pod rouškou uprchlíků, takže jde v první řadě o bezpečnost. Druhá věc je množství. Nejsme schopni zvládnou miliony lidí, už se z toho skládá Švédsko, Německo, a přitom se stále snaží prosazovat kvóty. Přesto, že vědí o problémech v Itálii, Rakousku a dalších zemích. Když my přicházíme z východní do západní Evropy, ve finále jim údajně bereme práci. Kolik let byl omezený pracovní trh, a najednou přijdou do Evropy dva miliony lidí. Nakonec jim budeme muset vyplácet dávky, a pokud tak neučiníme, začnou krást, loupit, vraždit. Takže jim ty dávky raději dáte, a tak to nakonec nejvíce odnese původní obyvatelstvo, které na přistěhovalce musí pracovat. Jsme ve stejné pozici jako indiáni. Když přišli běloši, byli přátelští, ale nakonec jediné, co běloši udělali, bylo okradení a zabití.

Mluví se o tiché spolupráci Zeman–Babiš. Co si o tom myslíte?

Jsem si jistý, že tato spolupráce funguje od té demise-nedemise, od té doby je to evidentní. Hrad, respektive Zeman se do Babiše zamiloval. Prezident má spoustu přátel, kteří mu říkají, co je to za člověka, a přesto mu věří. 

Četla jsem v rozhovoru s vámi, že je třeba se živnostníky jednat o rovném vybírání daní. Jak byste si nová pravidla pro živnostníky představoval?

To se nepovedlo Mládkovi, který otevřel tohle téma po bývalém ministrovi průmyslu a obchodu, a teď se to nepovedlo ani nejvyššímu představiteli Senátu. Živnostníci mají tvrdý chleba, a když zjistíte, že živnostník nebude mít žádný důchod, je to tragédie. Nevýhodou zůstává, že zaměstnanci platí z výplat více. Je pravda, že živnostníkům se za posledních deset let změnila pravidla. Pomáhám s daněmi své ženě, která je živnostník. Dříve bylo možné si platby na sociální a zdravotní odpočítat od daňového základu, dnes ani náhodou. Je to připraveno špatně a ještě z toho platí daně. Potichu ztrpčovali život živnostníkům už soudruzi z ODS. A stále je to málo? Mělo by dojít k vyrovnání, aby živnostníci měli stejný nárok na důchod jako zaměstnanci. Snížil bych také odvody pro zaměstnance.