Projev národu dne 6.11.2011

Dobrý večer, paní předsedkyně, dobrý večer, vládo, dobrý večer, kolegyně, kolegové, dovolte mi na úvod, abych do mikrofonu poděkoval premiérovi za to, že nás opravdu nechá vyspat, že už jsme přestali s nočním blouzněním. Myslím si, že to je opravdu veliký pokrok. Teď už mi to nevadí, soboty, neděle, klidně, hlavně, že člověk má aspoň jednou za 24 hodin osmihodinovou možnost spánku a po 48 hodinách si myslím, že ta připomínka byla zcela namístě.

Omezení diskuse

Ale tím jsem teď tu pozitivní rétoriku ukončil a budu muset začít bohužel negativně. Dovolte mi, abych se na začátek vyjádřil k tomu, co tady teď probíhá, to znamená možnost mluvit pouze dvakrát po deseti minutách k jednomu bodu. Já mám také právní vzdělání, aspoň se tedy cítím být právníkem. Mám státnice z trestního práva, ze správního práva, pětadvacetiletou praxi se správním právem. Můj diplom je barvy červené. Kdo jste vysokoškolsky vzdělaný, tak víte, o čem mluvím. Něco málo o ústavě vím. Také mám zkoušku z ústavního práva a jsem si jist, že jste překročili hranice a jste úplně za hranou, nehledě na to, že to totálně pošlapává demokracii.

A teď bych se rád vyjádřil k bodu 98, tisk 412. Já ta vystoupení spojím rovnou dohromady, paní předsedkyně, kdybyste mohla po deseti minutách odpípnout druhý příspěvek. (Ano.)

Mám prostor v rozsahu méně než dvou minut vyjádřit se k jednomu každému Senátem vrácenému tisku. To mi ani při dobré vůli nedává možnost říct všechny důvody, proč budu hlasovat proti. To, co se dnes na půdě této Sněmovny děje, je pro mnohé z vás nepochopitelné a z vlastní zkušenosti vím, že vás poslouchá tam venku více než jež to obvyklé, i když to nepřenáší Česká televize. Dneska zaplaťpánbůh za to, že máme internet.

Já tady ani tak nebudu mluvit k poslancům, ono to nemá smysl. Jednak tu buď částečně nejsou a na druhou stranu přesně vím, že nemá smysl ani je přesvědčovat, protože oni už jsou rozhodnuti. Takže budu mluvit opravdu ke svým voličům, protože těm musím zdůvodnit, jak hlasuji. Nakonec proto ta rétorika u tohoto pultíku má probíhat.

Do politiky jsem šel s vědomím, že většina obyvatel chce změnu. Korupce dosáhla vrcholu, stát je obrovsky zadlužen, není už co prodávat. Právě proto byly volby do Sněmovny v roce 2010 mimořádné. Kroužkovali jste, vybírali nové tváře, volili nové strany. Hlavně díky vám se do Sněmovny dostaly dva nové politické subjekty. I když v minulosti jsem se prostřednictvím veřejných médií vám voličům omlouval. Dnes však tímto směrem směřovat nechci, to by bylo laciné. Ve volbách jsme zvolili dva nové subjekty, jeden z nich se starými vlky v novém kabátě a druhý s protidinosaurovským prostorem a hezkými blondýnkami na billboardu. Díky vaší snaze o záchranu vlastního státu jste vyměnili úctyhodné množství poslanců i ve stranách tradičních.

Mafie v Praze

Z vlastní zkušenosti s jednou z nových stran však vím, že plnění programu nemá příliš v popisu práce. Spadli jsem do prostředí, které více než objektivně podle mého soudu popisuje Michal Viewegh v knize Mafie v Praze. Zcela aktuálně máme na stole hodnocení The Ekonomist, který píše, že představitelé českých politických stran, které se v roce 1989 zmocnily demokratického procesu, nyní zneužívají systém ve svůj prospěch. Českou politiku proto označuje za zahnívající partiokracii. Jako důkaz pro své tvrzení uvádí kauzy Víta Bárty a Alexandra Vondry, to už jsou kauzy nové po volbách v roce 2010.

Hodnocení ze zahraničí

Mnoho čelních představitelů současných politických stran systém zneužívá ve svůj prospěch, stali se z nich arogantní a zkorumpovaní lidé. Anna Grzymala-Busse, uznávaná odbornice na postkomunistický politický systém, tuto skutečnost označila za uchvácení státu, což podle ní znamená nadměrné využívání veřejných prostředků vládnoucí elitou. To je zajímavé hodnocení. Vládní elita zneužívá své pravomoci v osobní prospěch místo rozvoje vlastní země. Všichni společně jsme proto ve volbách v květnu roku 2010 zvolili systém kroužkování a výběru mezi jednotlivci. Až díky zvídavosti novinářů se však dozvídáme s odstupem času pravdu o směnkách, předem domluvených státních zakázkách, podivných plánech privatizaci politiky. V praxi vidíte, jak se s tím vypořádá vláda boje s korupcí Petra Nečase. Ministr obrany Alexandr Vondra - ODS, podezřelý z uzavření nevýhodných smluv v době českého předsednictví Evropské unie, stále setrvává na svém postu a nyní je členem komise pro vyšetřování korupce. Politická strana, která místo etického kodexu sepsala i kodex o provizích z veřejných zakázek dokonce této komisi předsedá. Vít Bárta je trestně stíhaný za úplatky, na Miroslava Kalouska místopředseda koaliční strany podává řadu vážných trestních oznámení za hospodářské trestné činy. Ministr Kocourek, respektive jeho matka, záhadně přes noc zbohatla, stejně jako kdysi Standa Gross.

Věděli jste, že je nutné zastavit zadlužování a stejně jsem ten vztah hodnotil i já. Věděl jsem a vím stále, že jde o nalezení správného kompromisu. Dnešní protikorupční vláda zastoupená subjekty v minulosti se podílejícími na privatizaci majetku nás všech dnes předkládá soubor reformních zákonů, který navzdory všeobecnému odporu teď musíme schvalovat. Jak jejich kvalitu cítím, to lze těžko vyjádřit. Mám na to opravdu málo času. Jako váš zástupce zde dostávám velmi omezený prostor, abych vyjádřil názor mnohých z vás. Byl mi stejně jako všem ostatním z vládní opozice nasazen nedemokratický náhubek a jsem limitován časem, ale co řeknu určitě aspoň k bodu, ke kterému jsem přihlášen, to je 98, soukromé fondy v této situace ne. Ne, pane ministře Drábku.

Kdo může za dluh ČR?

Protože právě proto, že jsem popsal to, co jsem popsal předtím, tak nelze svěřit peníze, které jsou určeny do daleké budoucnosti, takovýmto firmám. Moc dobře vím, že na tuto vládu si v hospodách stěžujete úplně všichni: arogance, hrubost, pohrdání jiným názorem a urážky jsou ve Sněmovně častější než v hospodách. To vše jsem na této půdě v posledních měsících slyšel a viděl na vlastní oči, včetně primitivního antikomunismu svádějícího vše na minulý režim. Po více jak 20 letech v době, která je od tohoto režimu posunuta o celou jednu generaci, má pak stejně tato doba vliv na státní dluh jako doba temna.

Příčinou dnešních problémů však není ani jedno, ani druhé. Nejprve vlády této země prodaly majetek nás všech, následně jej někteří ministři a skupiny kolem nich, lobbistické skupiny, projedli a naše země tak přišla o majetek, který budovaly generace před námi. Mluvím o tunelářích, kteří jsou ve vrcholné politice 15 a více let. Privatizovali majetek nás všech pod cenou, utrácely výnosy z prodeje v rozpočtech státu, aniž by investovali, za předražené a mnohdy nesmyslné zakázky. Byl jsem léta ve státní správě a vím, jak se nakupovaly počítače za neuvěřitelné ceny, i když nebyly potřeba a pak zůstaly stát ve skladu tři čtyři roky, aby se pak mohly prodat někomu známému. Když nebylo co prodávat, tak lehkomyslně zadlužili i vaše děti. Asi proto dnes dostávají zahraniční ceny za nejlepší ministry.

Největší problém současných rozpočtů jsou splátky těchto dluhů. To jsou mandatorní výdaje, které jsou obrovské! Dnes dlužíme bilion pět set miliard! Tisíc pět set miliard. Neuvěřitelné číslo! Jaká raketa z toho musí být v úroku! Teď jsme ve stadiu, kdy už není kde brát, a tak přišla změna pro občany nejbolestivější: vykrást budoucnost. Kdo z vás poslouchal alespoň část projevů opozice, tak pochopil, že právě toto se děje zákonem o důchodové reformě. A aby to pokryli, tak nám zvednou DPH u těch komodit, bez kterých se nedá žít, zejména u potravin. Tímto rozhodnutím loupí tato vláda u vás nejpotřebnějších: seniorů, svobodných matek a rodin s dětmi. To jídlo dětem musíte koupit vždycky! Aby nemuseli platit starým důchod, zvednou hranici odchodu na 70 a více let. Říct toto Francouzům, tak hoří Paříž.

K výzvě Andreje Babiše

Nedivím se iniciativě podnikatele Andreje Babiše, který založil nové občanské sdružení a volá po nové revoluci ve výzvě Ano 2011 a v mnoha ohledech se ztotožňuji s jeho názory. Tato iniciativa, stejně jako další, které najdete prostřednictvím internetu či odborových svazů, spojuje lidi v názorech. Já se tomu nedivím, ale mně to spíš zaráží a jsem z toho strašně zklamán, protože před rokem a půl, kdy jsem dával souhlas k tomu, abych byl na kandidátce, tak jsem si myslel, že dnes v této době ten problém bude vyřešen. Není!

Já tady proto odcituji následující slova pana Babiše a dovolím si je přednést všem svým voličům: Nacházíme se tedy dnes v podobné situaci jako před sametovou revolucí, během níž lidé na náměstích skandovali "nejsme jako oni, nebudeme se bát a nebudeme lhát"? V roce 1989 nemělo Československo žádné dluhy, naopak nám tzv. bratrské země dlužily desítky milionů dolarů a náš stát vlastnil obrovský majetek. Po více než dvaceti letech předpokládá rozpočet České republiky na rok 2012, na příští rok, další ztrátu 105 miliard korun, která přibude ke stávajícímu dluhu, o kterém jsem již mluvil - 1 500 miliard.

Náš původní majetek se výrazně zmenšil a je nadále systematicky rozkrádán. - Pokračuji ve svém projevu. - Každý normální podnikatel by s takovou bilancí zkrachoval, říká pan Babiš. Kolik z těch miliard přitom skončilo v soukromých kapsách různých korupčníků? Jezdíme po špatných silnicích, v pomalých vlacích, nemáme peníze pro učitele, vědce, lékaře, policisty, hasiče, na sport a na vzdělání pro naše děti. Neumíme bránit svoje zájmy a v současném složitém světě nejsme jednotní. Naše republika je často jen trhem pro nekvalitní zboží ze zahraničí a oblíbeným předmětem různých arbitráží. A politici se hádají. Tady je zajímavá pasáž, kterou úmyslně vynechávám, najděte si to na internetu.

Za první republiky jsme patřili mezi nejvyspělejší průmyslové země světa. Český národ má pořád obrovský potenciál. Žije tady spousta šikovných a podnikavých lidí, čeští manažeři se uplatnili při řízení globálních firem. Naše země může mít zase přebytkový státní rozpočet. A naše děti pak mohou žít ve společnosti, která bude svojí úrovní podobná Švédsku nebo Švýcarsku.Je to možné? Ano, pokud se sjednotíme a budeme mít společný cíl. Tím cílem je spravedlivější společnost, funkční a právní stát. Konec citace Andreje Babiše - Akce nespokojených občanů.

A já tady teď dodávám za sebe. Jsem již k výzvám podobného typu opatrný. Před volbami se i o Vítu Bártovi říkalo, že je bohatý a nemá důvod krást. Prostřednictvím médií jsme my teď bohatší o sledovací spisy z Prahy 11, odposlechy a uplácení vlastních poslanců a zavádění dalších tmavošedých postupů do české politiky. Dnes vím, že změna není prioritně o bohatství, ale o charakteru lídrů. Jsou mezi vámi tam venku lidé, kteří mají hodně a chtějí ještě víc, ale většina z vás stále věří ve správné hodnoty tohoto státu. Umíte tvořit a tvrdě pracovat. Právě toho si cení i tato vláda, která vás chce využít ve vlastní prospěch. Když je neuspokojují peníze, touží po moci. V politice jsem zjistil, že jde opravdu jenom o dvě věci: o prachy a moc! V této Sněmovně rozhodují lidé, kteří mají jen tuto modlu. Nejsou to zdaleka všichni koaliční poslanci, ale jsou vedeni těmi nejarogantnějšími a nejagresivnějšími. Bohužel teď už to vypadá na to, že je možné prodávat jenom vlastní lid a začíná se to dít. Prostřednictvím reforem proto vláda neřeší jenom, jak srovnat schodek státního rozpočtu, ale jak najít jiné dojné zdroje.

Vstoupil jsem do politiky nikoliv kvůli ambicím po větší moci či financích. Já dokonce ani nevím, jestli budu příští rok nebo příští volby kandidovat. Opustil jsem po volbách prosperující společnost a následně se začal věnovat občanům na plný úvazek. Proto i dnes promlouvám k vám a nikoliv k této nefunkční vládní instituci. Společně s opozičními poslanci zde trávím noci a víkend a snažím se vybojovat vaši lepší budoucnost. Společně pracujeme, společně vystupujeme a společně krvácíme a krvácet budeme.

Dnešním dnem se dostává naše společnost na další zlomový milník. Nacházíme se v době všeobecné nespokojenosti s vládní politikou a rozšiřující se chudobou našeho lidu. Válčíme tady za vás. Před volbami jste ode mne mohli slyšet, že je pro mě nejdůležitější rodina.

S vlastními dětmi se v těchto dnech setkávám jen prostřednictvím telefonu nebo internetu. A nejsem sám, jsou na tom takto úplně všichni. A proto zde dnes vystupuji - abych dodržel slovo, že budu ctít program, za který jsem kandidoval. Neslíbím vám nic jiného, než to, že do posledních sil budu za tento program bojovat a dodržovat ho. Nedělám to pro sebe, nedělám to proto, abych vládě ztížil život. Dělám to proto, abych dal čas vám - nespokojeným s postupem vládní koalice. Máte čas se spojit, jak k tomu vyzýval třeba Andrej Babiš. Věřím, že tento národ má stále sílu vlastního ducha a jde nám o budoucnost. Vychoval jsem pět dětí a trpím při představě, že by naše děti měli z pracovního procesu padat rovnou do hrobu.

Vyzývám všechny, aby se nebáli projevit vlastní názor. Dnes přijatá rozhodnutí Sněmovny se vás nedotknou za dvacet let, pocítíte je od ledna příštího roku. A dnešní Sněmovna není orgánem, proti kterému nemůžete vystoupit.

Kdo to myslí vážně s bojem proti korupci?

Kdo je kdo se tady v pátek přesně ukázalo při hlasování o pozměňovacím návrhu k zákonu, který řeší veřejné zakázky. Přijali jsme zákon, který zlepší situaci v průhlednosti státních zakázek o takhle malinký krůček. Starostové navrhovali razantní změnu. Proti byla Nečasova ODS, Věci veřejné se ukázaly jako jasné béčko ODS, protože hlasovaly s ní. Přesně tak jak píše Michal Viewegh v Mafii v Praze a stejně proti byla Kalouskova TOP 09. Návrh skupinky zoufalých starostů podpořili pouze nezařazení poslanci, ČSSD a KSČM.

Kdo má možnost komentovat "reformy"

S radostí jsem tady v posledním týdnu poslouchal věcné a vstřícné projevy kolegů Zaorálka, Sobotky, Kováčika a dalších z opozice. Večer ve zprávách je však neuslyšíte. Bráníme se obstrukcemi a prohráváme. Logicky, musí se ten zákon dřív nebo později schválit. Udržíme se v řádu hodin a pak začne platit. Do práce budete chodit do 70 let a Praha je přitom na rozdíl od Paříže úplně v klidu. DPH bude do dvou let na 25 %, protože teď už jsem slyšel dvacet. Když se povolí teď, tak co se snese, tam to půjde. Následovat budou logicky další zdražování. Důchodci budou zabírat pracovní místa nezaměstnaným mladým, úplně stejně jako je to ve Španělsku, a až budete nastupovat do autobusu, který řídí dědeček, budete chtít vystoupit a počkat na další spoj. Může se však stát, že v dalším bude řidič jeho otec.

Je legitimní vláda, vzniklá na podvodu VV-ABL?

Podnikatel Andrej Babiš má určitě pravdu v jednom. Pokud se nesejdeme na Václaváku a nevydržíme tam s požadavkem na demisi této vlády vzniklé na podvodu kmotrů z Prahy s pomocí ABL, nezasloužíme si nic jiného než makat, držet hubu a platit. Rozhodovat se o Vaší budoucnosti bude dál na tajných poradách u Bártů a před mikrofony televizí se bude plkat o stravenkách, což je jenom prkotina úplně posledního řádu.

Tady v té zlatem vyzdobené místnosti se toho už moc udělat nedá. Tady už obstrukcemi stávkujeme. To je ode mne vše, přeji Vám hezký den a šťastný příští rok. (Potlesk.)

Paní předsedkyně, dovolte mi, abych navázal námitkou proti nepřipuštění k diskusi. Chtěl jsem vystoupit k bodu 87, zdravotnická záchranná služba, měl jsem řádně podanou přihlášku, ale byla vyřazena. Proti tomuto postupu protestuji.

Tento projev je přepisem stenozáznamu ze zasedání Poslanecké sněmovny