Přetáčení tachometrů stále beztrestné

Sněmovna dnes o 3 hlasy zamítla v prvním čtení návrh skuiny poslanců ČSSD, který do trestního zákona navrhoval zavést skutkovou podstatu Neoprávněný zásah do počítače ujeté vzdálenosti. Uvidíme tedy v inzerátech stále nabídky firem na přetočení tachometru za úplatu, aby prodávajcí oblbnul zákazníka a vydělal pár desítek tisíc korun na důvěřivém kupujícím.

 

Snaha narovnat trh s ojetinami vyšla naprázdno. Návrh jsme podali se znalostí stavu na trhu s ojetinami.

Ročně se v České republice prodá cca 400 tisíc ojetých vozidel. Podle odhadů odborníků cca 1/3 až téměř polovina z těchto vozidel má "stočený" tachometr. Jestliže průměrné navýšení ceny takového vozidla je 30.000,-Kč, generuje nelegální úprava tachometrů cca 4 miliardy korun neoprávněného zisku ročně. Kupci tak přicházejí o desetitisíce Kč a navíc jsou vystaveni riziku technické závady, někdy i nehody vozu.

Nejde přitom o nic nového pod sluncem. Podobná úprava platí v Německu, ve Velké Británii, Francii, Belgii či v USA. V českém Parlamentu nebyl tento problém propuštěn ani do druhého čtení, kde by mohly jednat výbory a dopilovat text do přijatelné podoby.

Kromě zjevné majetkové škody jde při zásazích do elektroniky vozidla i o bezpečnost. Výrobce předepisuje v pravidelných intervalech prohlídky a výměny dílů, které na bezpečnost mají značný vliv. Neznáte-li správný stav počítadla, můžete způsobit poruchu, která je způsobilá vyvolat závadu a vše může opravdu skončit dopravní nehodou.

Moderní vozidla mají od výrobce nastaven omezovač rychlosti. Jeho odblokování pak dovoluje jízdu za hranicí bezpečnosti. Platí to nejen pro osobní, ale i nákladní auta a autobusy. U posledně jmenované skupiny nemusím připomínat, jak důležité toto opatření může být.

Argument vlády, že někdy v budoucnu (možná) připraví vlastní úpravu slyšíme opakovaně. Navíc padl i argument, že jde o zbytečnou kriminalizaci a bude stačit tzv. jiný správní delikt, tedy správní řízení a pokuta. Obávám se, že buď se nedočkáme nebo půjde o úpravu bezzubou. Správní delikty jsou na správních úřadech disciplína neoblíbená a nepříliš používaná. Navíc vůbec nemůže řešit dílny a servisy, které tuto službu beztrestně nabízejí.

Místo konstruktivní diskuse nad navrhovaným textem ve výborech tak musím tlumočit špatnou zprávu. Dávejte si stále pozor co kupujete, protože v České republice neplatí pravidla. A není neobvyklé, že ti největší filutové jsou schopni snížit počet kilometrů na počítadle i o 100 000 km.

Prodejci, kteří s Vámi hrají poctivě prodělávají a je otázkou času, kdy to vzdají a budou se chovat stejně, aby nezkrachovali. Měli jsme snahu.

15.3.2012