Blesk 28.9.2011

Mašíni ho zavraždili, lidé uctili: 60. výročí od smrti Honzátka

Před aedesáti lety zavraždil Ctirad Maaín Jaroslava Honzátka. Jeho smrt uctila asi stovka lidí

Před šedesáti lety zavraždil Ctirad Mašín Jaroslava Honzátka. Jeho smrt uctila asi stovka lidí

Jaroslava Honzátka, příslušníka SNB, podřízl před 60 lety na stanici v Čelákovicích Ctirad Mašín. Jeho skupina si tam chtěla pořídit zbraně, aby se mohla prostřílet na Západ. Asi stovka lidí si jeho smrt ve středu připomněla. Nechyběl ani Honzátkův syn. Pietu svolali komunisti, přišel i Stanislav Huml.

Pietní akci svolala KSČM a Klub českého pohraničí. Zhruba sto lidí se sešlo před domem, kde se vražda stala v noci 28. září 1951 a kam se znovu vrátila pamětní deska s textem o "zákeřném Honzátkově zavraždění teroristy". Ta na domě visela do roku 1989, pak byla odstraněna. 

Mezi přítomnými byli kromě komunistů také nezařazený poslanec Stanislav Huml. „Přijel jsem uctít památku oběti prachsprosté vraždy. Mašínové byli vrazi. Jinak se to nazývat nedá,“ řekl Huml Blesk.cz. Zdůraznil, že nepřijel s komunisty, kteří se před dům dostavili také s praporem s podobiznou prezidenta Gottwalda. „Nectím ani Stalina, ani Gottwalda, ani Mašíny,“ dodal Huml. "Glorifikovat a oslavovat trestný čin je velmi nemravné," řekl v projevu. Zavzpomínat na svého otce přišel také Honzátkův syn.

Mašín ho podřízl skautskou dýkou

Honzátko zemřel rukou Ctirada Mašína na stanici SNB. Honzátka nejdříve omámili chloroformem, poté ho Ctirad Mašín podřízl skautskou dýkou. Členové odbojové skupiny bratrů Mašínů zabili v tehdejším Československu tři lidi. Několik dalších obětí mezi německými policisty si vyžádal v roce 1953 jejich útěk do západního Berlína. Skupina měla šest členů. Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák, který se však jejich dobrodružné cesty osobně nezúčastnil, byli zatčeni a popraveni. Ctiradu Mašínovi, Josefu Mašínovi a loni zesnulému Milanu Paumerovi se podařilo probít. Paumer se po roce 1989 vrátil do vlasti. Mašínové návrat odmítli.

Členy skupiny nevyznamenal prezident Václav Klaus ani jeho předchůdce Václav Havel. Mašínové a Paumer však získali plaketu předsedy vlády od bývalého premiéra Mirka Topolánka (ODS).

Nedávno zesnulý Ctirad Mašín a jeho bratr Josef dostali před časem od vlády vojenské vyznamenání Zlatá lípa, což v projevu zkritizoval místopředseda KSČM Stanislav Grospič. Vláda se podle něho neštítí glorifikovat vraždu a vydávat ji za hrdinský čin. "Jestliže jsou oslavováni vrazi, jako je Ctirad Mašín, pak už Česká republika není demokratickou zemí, ale vykročila k fašismu," řekl Grospič.

Premiér Petr Nečas (ODS) zdůvodňoval před několika dny udělení vyznamenání citací ze zákona o protiprávnosti komunistického režimu. Norma říká, že režim byl zločinný a odpor občanů proti němu byl legitimní, spravedlivý, morálně oprávněný a je hodný úcty.