„Body jsou jako žluté karty ve sportu“


PRAHA Stanislav Huml je uznávaný dopravní expert, bývalý policista, dnes poslanec. V rozhovoru pro MF DNES okomentoval deset let existence bodového systému. 

* Osvědčil se bodový systém, nebo potřebuje nějakou opravu? 

Já myslím, že se osvědčil, protože na začátku snížil nehodovost. Díky vám, médiím, a té publicitě, která kolem toho byla, působil preventivně. Je to jako v některých sportech, kde sbíráte žluté karty. Když nasbíráte ve fotbale čtyři žluté karty, tak jeden zápas nehrajete. 

* Ženy jsou mnohem lepší řidičky než muži, i když jezdí méně. Ten rozdíl je fakt obrovský. Překvapuje vás to? 

Pro mě to překvapení není. Žena je disciplinovanější za volantem, nemá tam tolik emocí. Žena je sběrač, muž je lovec. Mužský lovecký pud se v autě projeví. Když někdo předjede chlapa, tak ten prostě šlápne na plyn, jede a někdy dost riskuje. 

* I když se říká, že nejhorší jsou nejmladší řidiči, tak ve statistice mají nejvíce bodů lidé až kolem třicítky. Proč? 

Na nasbírání dvanácti bodů potřebují i ti nejhorší řidiči tak dva tři roky. Proto tam nemáte osmnáctileté řidiče, kteří nicméně častěji bourají. Ale ty roky jsou dalším problémem bodového systému. My se tam zabýváme i pět let starými delikty. 

* Jak to, vždyť se body umazávají? 

Ne vždy. Když budete páchat přestupky vždycky po deseti měsících, tak se vám nikdy neumažou a budou přibývat. Bavme se o tom, jestli bychom se měli ještě vůbec ohlížet na čtyři nebo pět let staré přestupky. Stanovil bych nějakou hranici.