Když dva píší totéž, nemusí to totéž znamenat

Rebel Věcí veřejných Huml se kaje. Kvůli tajné dohodě a hlasu pro vládu

porovnejte tento text s originálem zde

25. prosince 2010  12:13
Rebelující poslanec Věcí veřejných Stanislav Huml zpytuje na svém blogu svědomí. V dopise, který musí dráždit oddané stranické lídry přiznává, že kdyby měl hlasovat jen za sebe, vládu by při úterním hlasování o nedůvěře potopil. Vadí mu, že strana, která na svém štítu hrdě nosí protikorupční hesla, stojí u tajné dohody, kterou vláda neobvykle uzavřela na Pražském hradě.
Humlovi především vadí, že strana, která na svém štítu hrdě nosí protikorupční hesla, stojí u tajné dohody, kterou vláda neobvykle uzavřela na Pražském hradě.
Dopisem, který napsal na svůj blog den před Štědrým večerem, si ve své straně ani ve vládě zřejmě moc přátel neudělá. Věci veřejné označuje za umírající zvířátko, které si vynutilo odvolání policejního prezidenta Oldřicha Martinů a dostalo se do pasti svou účastí na vzniku tajné koaliční dohody, která nestandardně vznikla na Hradě při jednání s Václavem Klausem. Dohoda narychlo uhasila spory mezi véčkaři a zbytkem koalice a přispěla k tomu, že vláda přežila úterní hlasování o nedůvěře. (čtěte vláda přežila hlasování o nedůvěře)
"Naši vyjednavači se vracejí s tajnou dohodou. Věci veřejné, symbol transparentnosti, přímé demokracie a tajná dohoda. Považuji za chybu deklarovat cokoliv, co se na Hradě událo za tajnou dohodu. Byla to past zkušeného matadora, jak zachránit rodnou stranu a dorazit umírající zvířátko Věci veřejné?" rozmýšlí na blogu poslanec Huml, který byl už několikrát ve sporu s vedením své strany. Naposledy v rozhovoru pro MF DNES zapochyboval o schopnostech svého šéfa Radka Johna vést ministerstvo vnitra. (čtěte zde)
Nejsem na sebe hrdý, řekl si Huml a zvedl ruku
Vláda se v uzavřené dohodě mimo jiné domluvila na odchodu policejního prezidenta, který následně rezignoval. O pár chvil později ho ale Václav Klaus na Hradě ke smůle véčkařů vyznamenal za odvedenou práci. Věci veřejné dlouhodobě tlačily na odchod Martinů z funkce a šéfa policie kritizuje i Huml. Tomu však zároveň vadí i okolnosti, za kterých byl odvolán.
Podle Humla se má odcházet na vlastní žádost, z důvodu neschopnosti nebo protiprávního chování, to se však nestalo. "Dostane lukrativní post a my budeme vnímáni jako ti, kdo kupčí s pozicí, která je veskrze apolitická," napsal. Zároveň přiznává, že kdyby mělo být na něm, nepodržel by při hlasování o nedůvěře vládu.
"Přes víkend jsem si slíbil, že tuto věc nemohu rozhodnout sám. Rebelie, které se týkají jen mne, je jedna věc, tam kde jde o budoucnost všech je druhá. Podřídím se většinovému rozhodnutí," vysvětlil a dodal, že pro přijetí tajné dohody s prezidentem nebyli i další poslanci, většina ale ano.
"Nejsem na sebe vůbec hrdý. Příště budu odmítat rozhodovat se v časové tísni, bez možnosti se nad problémem zamyslet. A taková situace s pravděpodobností hraničící s jistotou dřív nebo později přijde," končí svou zpověď poslanec.
Huml je dopravním expertem ve straně a jako poslanec například navrhuje, aby ze silnic zmizely značky, jež označují začátek a konec měření rychlosti v obcích. Deník Právo upozornil, že tuto úpravu navrhl v pozměňovacím návrhu k senátní novele zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ve třetím čtení se má projednávat po Novém roce.
STANISLAV HUML VERSUS VĚCI VEŘEJNÉ

Stanislav Huml se dostal do sporu se svou partají hned několikrát. Jádrem sporu byla v minulosti například smlouva uvnitř Věcí veřejných, kterou se museli poslanci zavázat k tomu, že budou hlasovat v souladu se stranou. V opačném případě hrozí pokuta až sedm milionů korun. Huml o smlouvě řekl, že ji považuje za protiústavní a odstoupil od ní.
Poslanec také řekl, že nebude glorifikovat bratry Mašínovi, kteří na útěku z komunistického Československa na Západ zabili několik lidí. "Vidím, že i v řadě dalších případů budu zřejmě hlasovat sám za sebe," vysvětlil tehdy poslanec svoji vzpouru vůči straně s tím, že mu smlouva o poslušnosti zavání totalitou.
Jindy se pustil přímo do Radka Johna. "Když to řeknu na férovku: měl by řídit jiné ministerstvo. Řídit kolos vnitra je hodně složité a nejde to řešit tak, že když mi někdo přinese návrh na reportáž, která se mi nelíbí, hodím to do šuplíku. Tam musíte řešit všechno," řekl v rozhovoru pro MF DNES.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/rebel-veci-verejnych-huml-se-kaje-kvuli-tajne-dohode-a-hlasu-pro-vladu-1jv-/domaci.asp?c=A101225_115951_domaci_fih