Policejní šéfové brali stotisícové odměny, ministr John je prověří

Policejní šéfové brali stotisícové odměny, ministr John je prověří

U policie loni pracovalo 438 lidí, kteří dostali za rok na odměnách "aspoň" 100 tisíc korun. Nespokojení odboráři to využili jako argument proti plošnému snižování platů v policii. Ministr vnitra Radek John slíbil, že nechá nezvykle vysoké odměny prozkoumat. 
„Policisté jsou kvůli tomu naštvaní, budu chtít vědět, za co se takové odměny dávaly,“ slíbil ministr vnitra Radek John.
V březnu 90 tisíc, v červenci 190 tisíc, v září a říjnu po 100 tisících, za listopad 230 tisíc a k Vánocům dalších 50 tisíc. Dohromady 760 tisíc korun dostal loni jen na odměnách vedle platu jeden z českých policistů.
Vyplývá to z údajů, které si od ministra vnitra Radka Johna vyžádal poslanec a jeho stranický kolega Stanislav Huml.
Kdo prémie dostal, vedení policie neprozradilo. "Ve zveřejnění jmen policistů, kteří pobírali odměny, nám brání zákon na ochranu osobních údajů," řekl MF DNES mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.
Peníze jen vedoucím

MF DNES potvrdilo několik zdrojů, že statisícové odměny nedostali řadoví policisté za výjimečné či hrdinské činy, ale lidé na manažerských pozicích - krajští ředitelé, vedoucí velkých útvarů nebo šéfové z policejního prezidia.
"Systém odměn už několik let slouží jako motivační prvek pro ty, kteří nesou největší odpovědnost. Tabulkový plat pro policisty v nejnáročnějších manažerských funkcích není adekvátní,“ hájí vysoké odměny personální ředitel policie Roman Fidler.
Ministr vnitra Radek John slíbil, že informace o nezvykle vysokých odměnách v policii prověří. "Policisté ve výkonu jsou kvůli tomu naštvaní, budu chtít vědět, za co se takové odměny dávaly,“ uvedl.
Podle hlavního policejního personalisty Romana Fidlera zákon porušen nebyl. "Když některý vedoucí nebo ředitel zvládl na jedničku své úkoly, lze to považovat za splnění mimořádného služebního úkolu,“ reagoval.
Problém je, že vysoké prémie funkcionářům policie vyplácela v době, kdy už musela začít výrazně šetřit. Celkem jim loni přilepšila 116 miliony korun.
Odboráři: Oceňuje se loajalita k vedení

Informace o štědrých odměnách použili jako argument také policejní odboráři, kteří v úterý v Praze uspořádali velkou demonstraci proti snižování platů.
"Nejde o žádnou motivaci a ocenění za poctivou práci. Odměňuje se hlavně věrnost a loajalita k vedení," prohlásil šéf policejních odborů Milan Štěpánek.
Připomíná případ z Olomouckého kraje, kdy si desetitisícové prémie za práci při povodních rozdělili místní šéfové, řadovým policistům rozdali jen diplomy.
Letos už se odměny u policie tolik nerozdávají. Přes sto tisíc korun zatím dostali jen dva policisté.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/policejni-sefove-brali-stotisicove-odmeny-ministr-john-je-proveri-1d8-/domaci.asp?c=A100922_1454168_domaci_js