Doplnění k článku na idnes.cz v sekci Xman

Provokatér Stanislav Huml: Naše poslanecké platy nejsou žádné terno

 

Ukázal, že se nebojí postavit se lídrům své vlastní strany. Proto jsme si řekli, že rozhovor s ním na Xman.cz patří. Poslanec Stanislav Huml šance využil. Dokázal, že si servítky nebere v žádném ohledu. "Poslanecké platy jsou příliš nízké," tvrdí v době škrtů a zdražování.

Jsem hračička, říká Stanislav Huml

 

Celý článek zde.

 

Co se do článku nevešlo:

Plat mi stačí, nestěžuji si. Jde o filosofickou otázku.  S ohledem na fakt, že plat poslanců a senátorů je již řadu let zmražen a ostatní zaměstnanci státní správy nás "dobíhají", jsme po snížení o 5% v roce 2011 de facto ve srovnání s poslanci před 10 lety na stavu minus 14 procent. To je holý fakt. Zvyšovat si plat v době, kdy snižujeme i ostatním je samozřejmě nesmysl. Fakt však také je, že vykonávat mandát není žádná legrace. Jsme jak nazí ve světle reflektorů a základní plat se pohybuje na úrovni kvalitní účetní. Nebudu se srovnávat ani s traktoristou nebo kopáčem.
Náhrady jsou na činnost. Jejich zdanění znamená jediné, omezení mých aktivit. Jsme každý jeden taková malá firma a účetní jednotka. Přežijeme, když aktivity omezíme a pro kritiky - to není na cesty do práce a zpět, ale paušálně máme propláceny služební cesty. Že někteří mají auto i náhrady na cestovné je samozřejmě špatně, ale to je o něčem jiném.
Pokud budeme platy zákonodárců snižovat ještě víc, pak nemůžete počítat s tím, že se budou hlásit na kandidátky čestní a odpovědní lidé. Z poslanců se stanou komici. Pokud to společnost žádá......    Protože si myslím, že opak je pravdou, pak tvrdím, že jakékoliv snižování je holý populismus. Miliardy se neztrácejí přes Parlament ČR, respektive jejich poslance, ale úplně jinými kanály. A jsou to právě poslanci, kteří by mohli dobrou prací některé kanály ucpat. Budou mít motivaci?
A ještě jedna drobnost. Poslancům nemá kdo dávat čtvrtletní odměny ve výši 250 000,- Kč a výše. Jejich zdroje příjmu jsou veřejné a nikoliv tajné jako u služebních funkcionářů policie nebo některých polostátních ztrátových firem. To jen na okraj....
Dodatek ze dne 4.2.2011
Dnes jde Sněmovnou informace: Náhrady byly započteny do mzdy, tím se objevily v superhrubé mzdě, odvedeny byly i dávky sociálního a zdravotního pojištění a stát, místo, aby ušetřil 5% prodělal. Nám nebyly prostředky k činnosti Sníženy o 5 ani o 10 %, ale zhruba o 20 až 22%. Poslancům se započtení náhrad ve finále projeví i ve výpočtu důchodu, tentokrát pozitivně. Není si na co stěžovat. jen mi celé řešení připadá jako Kocourkov. Vlna populismu je pro někoho tak lákavá ....